środa, 14 marca 2012

Jak skutecznie prowadzić kampanię reklamową Adwords

Jak skutecznie prowadzić kampanię reklamową Adwords

Autorem artykułu jest Jacek Biernacki



Reklama w internecie z wykorzystaniem Google Adwords. Jak skutecznie prowadzić kampanię reklamową. Co wpływa na koszty i zwrot z inwestycji ROI. Przeczytaj jak dobrze wykorzystać to narzędzie.

Internet to najszybciej rozwijające się medium pod względem reklamowym. Prognozy (w stanach zjednoczonych) do roku 2013 planują co najmniej 20% wzrost wydatków na marketing internetowy każdego roku. Wyszukiwarka Google to 14 milionów potencjalnych klientów w Polsce. W świetle tych danych zrozumiałe jest rosnące zainteresowania narzędziem Adwords przez reklamodawców. Kampania adwords to doskonały sposób na reklamę w wyszukiwarce Google oraz na stronach partnerskich.

Nadrzędnym celem kampanii reklamowej jest pozyskiwanie nowych klientów przy jak najwyższym ROI, czyli zwrotu z inwestycji. Koszt pozyskania klienta powinnien być jak najniższy. Elementy, które warto śledzić w kampanii Adwords i mające wpływ na wysokość generowanych kosztów to:

- Wynik jakości słowa kluczowego
- Wskaźnik CTR
- Średnia pozycja
- Koszty kampanii

Wynik jakości słowa kluczowego

Pierwszą rzeczą, którą warto sprawdzić jest wynik jakości słów kluczowych użytych w kampanii reklamowej. Wynik jakości jest podawany w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza ocenę najgorszą. W przypadku uzyskania wyniku pomiędzy 1 a 4, google poinformuje nas, że wybraliśmy złe słowo kluczowe, między 5 - 7 ok, a 8 - 10 świetnie.

Wynik jakości wpływa na to czy nasz link sponsorowany (reklama) jest wyświetlany oraz ile rzeczywiście zapłacimy za dane słowo. Im niższy wynik tym bardziej prawdopodobne, że link nie będzie wyświetlony a im wyższy tym mniej zapłacimy za jego wyświetlenie.

Wskaźnik CTR (Click Trought Rate)

Jest to stosunek liczby kliknięć reklamy do ilości jej wyświetleń, jest wyrażony w %. Zazwyczaj dla reklamy w wyszukiwarce waha się pomiędzy 0,5% do 5%.
Wpływa on na postrzeganie jakości naszej kampanii przez Google. Im wyższy CTR tym lepiej oceniana kampania tym niższe stawki za słowa płacimy i tym wyższą pozycję otrzymuje nasza reklama w wynikach wyszukiwania.

Średnia pozycja
To współczynnik, który informuje gdzie w wynikach wyszukiwania pojawi się reklama. Pozycje 1 -3 znajdują się nad organicznymi wynikami wyszukiwania natomiast pozycje 4 - 10 po prawej stronie. Biorąc pod uwagę badania przeprowadzone nad tym gdzie klikają internauci, to 95% znajduje się w pierwszych trzech wynikach wyszukań.

Koszty kampanii
Elementem, który warto obejrzeć jest koszt kampanii oraz średni CPC (Cost per Click). Pierwszy z nich informuje o tym ile pieniędzy wydaliśmy w danym dniu (zależy od włączonego widoku, można podglądać dowolny okres) co ma znaczenie przy określaniu budżetu dziennego. W przypadku przekroczenia budżetu dziennego reklamy przestaną być wyświetlane.

Drugi natomiast informuje o tym ile średnio płacimy za jedno kliknięcię we wszystkie reklamy. W przypadku kiedy jest niższy niż stawka, którą gotowi jesteśmy płacić, warto zastanowić się nad jej obniżeniem.

Analiza z Analytics
Intersującym narzędziem do badania skuteczności kampanii reklamowych jest Google Analytics. Możemy w nim obserwować ilość wejść na stronę zarówno z kampanii jak i wszelkich innych miejsc. Znajdziemy tam statystyki dotyczące najpopularniejszych stron serwisu, miejsc z których odwiedzają stronę internauci, wskaźnika odrzuceń i wielu innych. Mamy możliwość generowania raportów i zestawień w oparciu o te elementy oraz interesujący nasz czas.

Podsumowanie
Skuteczność kampanii Adwords zależy od kilku podstawowych elementów. Ich analiza pozwala reklamować się efektywniej i co istotne taniej. Wynik jakości słów kluczowych oraz ich CTR ma bezpośredni wpływ na stawki CPC jakie płacimy. Warto analizować koszty kampanii zarówno całościowe jak i dla poszczególnych słów. Dodatkowym narzędziem, którego możemy użyć do badania skuteczności jest Google Analytics.

---

Autor prowadzi firmę Cognitive it oraz blog SEO - pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz: